بلاگ

لاله زار جنوبی | بانک چسب نماینده پخش انواع چسب برق

معرفی خیابان لاله زار تهران :

خیابان لاله زار به عنوان یکی از خیابان های قدیمی شهر تهران شناخته می شود که در گذشته یکی از راسته های شلوغ و بسیار پر رفت وآمد تهران بوده است. این خیابان به دلیل وجود رستوران ها ، سینما ها ، اجرای تئاتر و وجود امکانات فرهنگی و تفریحی بسیار به نوعی مرکز فرهنگی و هنری نیز به شمار می رفت. با وجود اینکه بافت قدیمی خیابان لاله زار نسبتا حفظ شده است ، اما متاسفانه شاهد تخریب یکی پس از دیگری سینما ها و اماکن فرهنگی و تاریخی این خیابان هستیم . همچنین گراند هتل معروف لاله زار امروزه به انباری متروکه تبدیل شده است . لاله زار دیگر حال و هوای قدیم را ندارد و آن خیابان خاطره انگیز و هنری امروزه به بورس لوازم الکتریکی تبدیل گشته است .

تاریخچه خیابان لاله زار :

ناصر الدین شاه در اولین سفرش به اروپا به سبک شهر سازی و خیابان های اروپایی بسیار علاقمند شد و پس از بازگشت به شهر دستور ساخت خیابانی شبیه به شانزلیزه فرانسه را داد .

خیابان لاله زار قدیم سال 1320

این خیابان از میان باغ مصفای لاله ‌زار عبور میکرد و به همین دلیل لاله زار نام گذاری شد. در دوران پهلوی خیابان لاله زار به یکی از مراکز مهم فرهنگی و تفریحی تبدیل شد و بسیاری از اماکن فرهنگی در آن ساخته شد تا لاله زار را به نماد نوگرایی ایران تبدیل کند. با شروع سلطنت رضا شاه ، لاله زار قدیمی به لاله زار جدیدی تبدیل شد و در وسط آن چهار راهی به نام «مسیوکنت» ساخته شد.

خیابان لاله زار سال 1335

مهم ترین اماکن لاله زار :

همانطور که گفته شد در دوران رشد خیابان لاله زار اماکن مهمی در این خیابان ساخته شد که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد.

سینما لاله ( سینما رکس قدیم ) : این سینما در مهر سال ۱۳۲۴ با فیلم «جایی تو را خواهم یافت» افتتاح شد . سینما رکس در سال ۱۳۷۲ تعطیل شد و امروزه به مکانی متروکه تبدیل شده است.

تئاتر نصر : مجموعه تئاتر نصر در دوران قاجار افتتاح شد و در سال های اخیر توسط شهردارای تهران ، بازسازی و مرمت شد و امروزه به عنوان یک اثر ملی به ثبت رسیده است.

خانه و باغ اتحادیه : این خانه تاریخی یکی از آثار باقی مانده از دوران قاجار است . خانه وباغ اتحادیه بین خیابان های لاله زار و فردوسی واقع شده است.

همچنین اولین فروشگاه های لباس به سبک اروپایی در این خیابان ساخته شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *